I když není žádné investování bez rizik, zůstává bezesporu tím nejlepším způsobem, jak zhodnotit peníze, které by jinak ztrácely na hodnotě.
Obsah
Stejně jako u každého příjmu, ani u příjmu z investic se ale nevyhnete zdanění investic – tedy alespoň v zákonem stanovených případech. V tomto článku vám vysvětlíme, kdy je nutné podávat daňové přiznání z investic, kdy se tomu můžete vyhnout, a jak funguje zdanění různých druhů příjmů.
Pokud s investováním teprve začínáte, kvalitní dluhopisy jsou skvělým vstupem do investičního světa. Prozkoumejte náš srovnávač, kde najdete pečlivě vybrané a prověřené české dluhopisy.
Kdy se vás týká a netýká zdanění výnosů z investic
Existují případy, kdy se vás zdanění investic týkat nemusí. Podívejme se, kdy můžete být v klidu.
Zdanění úroků z investic a zdanění dividend
Pokud jste z investic během roku vydělali jen pár korun, nemusíte si s daňovým přiznáním lámat hlavu.
Výnosy z dividend jsou automaticky zdaněny 15% srážkovou daní, kterou osobně nijak řešit nemusíte. Totéž platí i o zdanění dluhopisů. Daň platí vás akciová společnost nebo například emitent dluhopisu (zde více o tom, jak fungují dluhopisy).
Pokud ale dostáváte dividendy ze zahraničních společností, bude potřeba vyplnit speciální formulář (W8-BEN) u vašeho brokera, abyste se vyhnuli dvojímu zdanění. Krátká doba trvání investice dělá z bondů ioptimální prostředek k investici v době krize.
Recese či laicky řečeno hubené roky s sebou přináší inflaci, jev, kterého se obává každý, kdo má na účtu právě něco naspořeno.. Co je inflace a že snižuje faktickou hodnotu peněz, je věc poměrně známá.
Pro boj s ní je ale důležité znát měřítko, jakým roste, a to se standardně uvádí s kvartálními, půlročními nebo ročními intervaly. Úplně stejně se postupuje i v predikcích.
Co může být rozumnějšího, než investovat do krátkodobého dluhopisu, jehož úrok mírně převyšuje předpovězenou míru inflace pro aktuální období?
U OSVČ se pak částka 50 000 Kč týká naprosto všech příjmů – z vlastní výdělečné činnosti, investic nebo pronájmů. Pokud vaše příjmy tuto částku přesáhnou, už musíte podávat daňové přiznání.
Zdanění příjmů z investic do cenných papírů a následného prodeje
Do daňového přiznání není nutné uvádět ani prodej cenných papírů, pokud jste je neprodali za více než 100 000 Kč. Přiznávat je třeba pouze částky vyšší.
Z hlediska zdanění se bere v potaz pouze konkrétní částka nabytá prodejem, nikoliv případné zisky nebo ztráty, které vám fluktuace těchto cenných papírů přinesly.
Časový test v případě držení cenných papírů déle než 3 roky
Držíte akcie, ETF nebo jiné cenné papíry déle než tři roky? V takovém případě delší než jen krátkodobé investice můžete odstavec výše ignorovat – při prodeji jste od daně osvobozeni i u částek nad 100 000 Kč.
Pokud se rozhodnete své papíry prodat a vyděláte na tom jakoukoliv částku, nebudete muset odvádět státu ani korunu.
Dávejte si ale pozor na pravidlo FIFO, tedy first in, first out. Pokud nakoupíte například 100 akcií a příští rok jich nakoupíte 1000, jste po třech letech osvobozeni od daně pouze při prodeji první stovky akcií. Abyste mohli bez daně prodat zbylých 1000 akcií, musíte zase rok počkat.
Více o investicích do cenných papírů se dočtete ještě v našem článku jak investovat do akcií.
Zhodnoťte své úspory bez zbytečné námahy
Místo běžných spořicích účtů investujte do kvalitních dluhopisů a zajímavých projektů a užívejte si vyšší výnosy.
Zdanění příjmů z investic do nemovitostí
Na každou nemovitost se vztahuje daň z nemovitosti, kterou musíte platit v každém případě. V momentě nabytí nemovitosti je třeba tuto skutečnost uvést v daňovém přiznání, a to nejpozději do 31. ledna následujícího roku. Následně už budete státem vyzvání k zaplacení daně z nemovitostí.
Jestliže zároveň nemovitost pronajímáte, pak zahrnujete příjem z nájemného do základu daně. Z tohoto příjmu si můžete odečíst reálné výdaje spojené s provozem a údržbou nemovitosti.
Tyto výdaje nemusíte počítat do poslední koruny a můžete místo toho uplatnit 30% výdajový paušál – záleží, co je pro vás výhodnější.
Zdanění u prodeje nemovitosti
Zatímco z nabytí nemovitosti již nemusíte platit nic, prodej nemovitosti se může danit buď 15% nebo 23% sazbou. Nedaní se přitom celá prodejní cena, nýbrž rozdíl mezi cenou pořízení a prodeje nemovitosti.
Pokud jste tedy nemovitost nakoupili třeba za 4 a prodali za 5 milionů, daníte pouze rozdíl 1 milionu. Tohoto rozdílu se týká sazba 15%.
Jestliže bude ale váš zisk větší než 1 milion z příkladu, například 4 miliony, pak je to s daněním trochu jinak.
Část tohoto zisku budete muset zdanit 23% sazbou – konkrétně tu část, která převyšuje 36násobek průměrné měsíční mzdy. Na zbytek, tedy částku nižší než tento 36 násobek, se pak uplatňuje běžná 15% daň.
Kdy daň z prodeje nemovitosti platit nemusíte?
Výše uvedené příklady se vás při splnění některých podmínek týkat nemusí. Od daně z prodeje jste plně osvobozeni například pokud:
Splníte časový test 5 či 10 let
Pokud jste majitelem nemovitosti delší dobu, nemusí se vás daň z jejího prodeje týkat. Hlavní podmínkou je splnění tzv. časového testu. Tento test se momentálně liší v závislosti na tom, kdy jste nemovitost pořídili.
- Nemovitosti zakoupené před 1. lednem 2021 jsou od daně osvobozené po 5 letech od jejich pořízení. Tuto dobu počítáte od dne, kdy jste podali návrh na vklad do katastru nemovitostí.
- Nemovitosti nabyté po 1. lednu 2021 mají časový test prodloužený na 10 let. Pokud jste tedy koupili nemovitost po tomto datu, budete muset počkat 10 let, než budete osvobozeni od daně z příjmu při jejím prodeji.
Bydleli jste v nemovitosti alespoň 2 roky
Jestli jste nesplnili podmínku časového testu, ještě stále můžete být od daně osvobozeni. A to pokud jste v prodávané nemovitosti bydleli aspoň dva roky bezprostředně před jejím prodejem.
Platí to i v případě, že nemovitost byla ve společném jmění manželů – stačí, aby v ní bydlel aspoň jeden z nich.
Využijete peněz z prodeje na nové bydlení
Nemáte splněný časový test ani jste v nemovitosti dva roky nebydleli? I tak existuje možnost, jak se vyhnout placení daně.
Stačí, když veškeré peníze z prodeje použijete na pořízení nové nemovitosti, která slouží k vašemu vlastnímu bydlení.
Tato podmínka ale platí jen tehdy, pokud investujete do nového bydlení do jednoho roku od chvíle, kdy jste obdrželi peníze z prodeje na účet.
Různorodé investice přinášejí zisk i menší riziko
Vyberte si dluhopisy s pomocí našeho srovnávače – u nás najdete výběr ověřených emitentů se zajímavými investičními projekty.
Jak je to se zdaněním kryptoměn?
Podle české legislativy jsou kryptoměny považovány za nehmotný movitý majetek. Příjmy z jejich prodeje jsou zdaněny podle §10 Zákona o daních z příjmů – Ostatní příjmy.
Kryptoměny spadají do kategorie „úplatného převodu jiné věci“ (odstavec 1, písmeno b, odrážka 3). Na rozdíl od některých jiných příjmů zde neplatí osvobození pro příležitostné příjmy do 30 000 Kč ročně.
Daňová povinnost vám u kryptoměn vzniká při každém prodeji nebo směně, pokud z toho máte zisk. Pro fyzické osoby je daňová sazba 15 %.
Pokud ale vaše příjmy překročí 48násobek průměrné mzdy, platí se z přebývající částky vyšší sazba 23 %, kterou jsme zde již zmínili
Co se ale v případě prodeje či směny kryptoměn rozumí “ziskem” Jak je to s daní v případě, kdybyste koupili Bitcoin za pár korun a prodali jej celý nebo jeho část za milion?
V takovém případě můžete danit dvěma způsoby – buď již zmíněnou metodou FIFO, nebo s pomocí aritmetického průměru.
Představte si, že jste koupili 1 BTC za 120 000 Kč a poté další 3 BTC za 60 000 Kč. Teď plánujete prodat 2 BTC při kurzu 220 000 Kč za kus.
Metoda FIFO
Při metodě FIFO (First In, First Out) počítáte s tím, že prodáváte ty bitcoiny, které jste zakoupili nejdříve.
První bitcoin jste pořídili za 120 000 Kč. Při prodeji za 220 000 Kč máte zisk 100 000 Kč.
Druhý prodaný bitcoin pochází z druhé nákupní objednávky, kde byl za 60 000 Kč. Zisk z něj je 160 000 Kč.
Celkový zisk tedy činí 100 000 Kč + 160 000 Kč = 260 000 Kč. Tento zisk je vaším základem daně, z nějž 15 % odpovídá částce 39 000 Kč.
Metoda aritmetického průměru
U této metody se vypočítá průměrná cena nákupu všech bitcoinů.
Průměrná cena za 1 BTC se počítá takto: (120 000 + 60 000 + 60 000 + 60 000)/4 = 75 000 Kč. Pokud prodáváte 2 BTC, nákupní cena je 2 x 75 000 Kč = 150 000 Kč.
Prodáváte 2 BTC za 440 000 Kč (2 x 220 000 Kč), takže váš zisk je 440 000 Kč – 150 000 Kč = 290 000 Kč. Tento zisk je základem pro daň a 15 % z něj je 43 500 Kč.
Neustále sledujte změny v daňovém zákoně
Zákony týkající se zdanění investic se mohou měnit každý rok. Proto je třeba stále sledovat novinky v oblasti daňové legislativy. Co platilo minulý rok, nemusí platit letos, a nikdo se nechce v rámci své investiční strategie nechat zaskočit. Jak sledujete daňové změny vy?
Zdanění investic se může zkomplikovat, zvlášť pokud investujete do různých typů aktiv, jako jsou cenné papíry, nemovitosti nebo kryptoměny.
Pokud si nejste jistí v otázkách, kam investovat 100 000, nebo jak správně podat daňové přiznání správně podat, aby odpovídalo aktuálním požadavkům, neváhejte se obrátit na daňového poradce nebo odborníka na finance. Vyplatí se to, zvlášť když jde o vaše peníze.
Peníze na účtu vám nic navíc nepřinesou
Pouze investováním zajistíte zhodnocení svých úspor a ochráníte je před inflací. Nečekejte a začněte ještě dnes!