Kam investovat malé částky? 5 možností, jak investovat po kapkách

Máte hluboko do kapsy, ale přesto byste rádi vaše peníze alespoň trochu zhodnotili? Možností, kam investovat malé částky, máte i tak mnoho. Podívejme se, jaké to jsou.

Do čeho investovat malé částky? Zkuste akcie / ETF

Ne, na investování do akcií nemusíte mít desetitisíce – a často ani tisíce. Potřebujete jen investiční účet – založit si jej dnes není problém i bez poplatků nebo jen se symbolickými poplatky.

Investiční účet si můžete založit u některé z klasických bank, případně u online brokerů.

Jako investoři můžete volit mezi investicemi do akcií jednotlivých společností, případně do takzvaných ETF (fondů obchodovatelných na burze).

ETF kopírují určité podkladové soubory akcií, nikoliv akcie jednotlivé. Jejich nákupem tedy zprostředkovaně kupujete akcie hned několika (i desítek či stovek) firem.

Kam investovat malé částky? 5 možností, jak investovat po kapkách obrázek 1
Kam investovat malé částky? 5 možností, jak investovat po kapkách obrázek 3

Pokud byste například chtěli investovat hned do 500 největších amerických firem najednou, stačí nakoupit jediné ETF, které jejich index kopíruje. Příkladem takových ETF fondů může být například IVV, VOO, SPLG a další.

Při výběru akcií či akciových fondů se nedávejte zlákat pouze vidinami vysokých dividend. Existují i akcie, co dividendy nevyplácí a přesto se je vyplatí držet.

Zajímejte se i o zdraví fondu či firmy, do nichž investujete, sledujte, jak se vyvíjejí, zkuste vyhodnotit jejich potenciál.

Jako začínající, byť malý investor musíte dělat i vlastní průzkum, než své peníze vložíte do první akcie, která se vám namane

Na nemovitosti nepotřebujete miliony, stačí drobné investice

Možná si řeknete, že za pár set korun nekoupíte ani hrstku hlíny, natož nemovitost. Přesto lze ale do nemovitostí investovat zprostředkovaně – přes nemovitostní fondy.

Řada nemovitostních fondů umožňuje investice v řádu pouhých stovek korun a nemusíte se přitom starat o nic – opravy, nájemníky, daně z nemovitostí, atd.

Nemovitostní fondy se většinou zaměřují na pronájem komerčních nemovitostí, i když můžete narazit i na takové, věnující se klasickým pronájmům.

Obecně jsou ale komerční nemovitosti rentabilnější – výnosy z nich se pohybují kolem 4-6 % ročně, u některých ještě více. Leckde vám nabídnou i protiinflační doložku, což je další skvělý bonus k vaší investici.

Kam investovat malé částky? 5 možností, jak investovat po kapkách obrázek 5

Kam investovat 1000 Kč měsíčně? Třeba do P2P půjček

Existují zprostředkovatelské platformy, kde můžete peníze půjčovat jiným lidem, případně si od nich sami půjčit.

Nečekejte velké zhodnocení – to, co lidi k těmto platformám táhne jsou především nižší úroky, než kdyby si peníze museli půjčovat od bank, stejně jako poměrně benevolentní přístup – půjčit zde může prakticky kdokoliv komukoliv.

To s sebou ale nese i určitou míru rizika. Jistotu, že ten, komu půjčujete, je solventní, u P2P půjček nikdy nemáte, a ochrana věřitelů je v takových případech minimální. Půjčujte tedy jen na vlastní riziko.

Tím vás samozřejmě nechceme od P2P půjček nutně odrazovat. Tento systém má dlouhou tradici zejména v anglosaském světě a

Spořící účty před větší inflací neochrání, jsou ale lepší, než nic

Před rekordním růstem inflace spořicí účty, které vaše peníze sice drobně, ale přece zhodnocovaly. V době dvojciferných inflačních čísel už žádný takový účet nenajdete, ale nemusíte na ně proto zanevírat.

Pokud se investování bojíte, jsou spořicí účty alespoň drobnou berličkou, zpomalující ztrátu hodnoty vašich peněz.

A jakmile se jednou inflace dostane opět k normálním hodnotám, mohou vám “spořáky” i nějaký ten peníz zase přinést. Více se spořícím účtům věnuje tento článek.

Kam investovat malé částky? 5 možností, jak investovat po kapkách obrázek 7

Nevynechte ani dluhopisy

Dluhopis je cenný papír, který zavazuje emitenta (společnost, právnickou osobu či stát, co daný dluhopis vydal) vyplácet jeho držiteli dlužnou částku ve stanovené výši – a po vypršení doby platnosti dluhopis odkoupit zpět. Na rozdíl od akcie dluhopis nepředstavuje žádný podíl na dané firmě.

Dluhopisy jsou velmi populární mezi investory hned z několika důvodů.

Emitent obvykle dluhopisy vydává, aby financoval svůj další růst či sehnal peníze na konkrétní projekt. Koupí dluhopisu mu dopomáháte ke splnění takového cíle a za to vám náleží také příslušný úrok.

Ceny dluhopisů samotných se mohou pohybovat klidně v řádech stokorun, obvyklejší jsou ale jednotky či desítky tisíc. I tak jsou ale dluhopisy poměrně zajímavou investicí i pro ty, kdo chtějí začít s málem.

Čekat můžete výnosy od jednotek po desítky procent. Ale pozor, příliš vysoké úroky dluhopisů jsou často rizikové a mohou signalizovat, že se emitent snaží peníze získat za každou cenu (a například nesplňuje podmínky pro půjčku od banky). Buďte tedy v takových případech opatrnější.

Při výpočtu zisku pamatujte také na inflaci, která z něj reálně něco ukrojí.

Jestliže hledáte místo, kde najít dluhopisy od prověřených českých emitentů, náš srovnávač je určen přesně vám

Najděte si na něm dluhopis odpovídající vašim cílům i možnostem – a začněte vydělávat!