Investice do firem: Vyberte ty správné investiční příležitosti a vyhněte se rizikům

Investice do firem je speciální a velmi živou kategorií investic. Firmu ovlivňuje řada faktorů od finanční situace, přes změny na trhu až po vnitřní procesy a výběr zaměstnanců. Pokud však investujete do schopné firmy, vaše výnosy vás mohou velmi mile překvapit svou mírou zhodnocení a rychlostí zisků.

Hledáte pohodlné investování? Co takhle investování online? Dluhopisy jsou k tomuto účelu jako stvořené.

Jak na správný výběr těch nejlepších investičních příležitostí

V posledních letech přibývá projektů a firem, které jsou založené na tzv. sdílené ekonomice. V podstatě si firmy půjčují od běžných lidí, kteří tak mají šanci své peníze zúročit.

Často k této formě sahají startupy (nově začínající firmy), nebo lidé s dobrým nápadem, kterým na jeho realizaci chybí peníze. Ale ani zaběhlé značky nezůstávají pozadu. Od lidí si půjčují například na nové projekty nebo při rozšiřování své společnosti. 

Investice do firem: Vyberte ty správné investiční příležitosti a vyhněte se rizikům obrázek 1

Která strategie je ta pravá?

Dluhopis, akcie, podílový fond, crowdfunding nebo peer to business půjčka? Která forma investic vám nejvíce sedí? Čtete zde samá cizí slova? Můžete přejít na článek jak fungují dluhopisy nebo pokračujte dál a my vám pojmy vysvětlíme.

Dluhopisy

Dluhopisy patří mezi cenné papíry. Eminent vydá dluhopisy, které si investoři nakoupí. Eminent tak získá peníze na svůj projekt a investor pravidelně dostává úroky z vložených peněz.

Akcie

Akcie jsou dalším cenným papírem. Jejich koupí se z vás stane spoluvlastník firmy. Na vaší finanční situaci se tak projeví úspěchy i neúspěchy dané firmy. Kromě získávání financí z dividend se můžete také zapojit do obchodování s akciemi.

Podílové fondy

Podílové fondy fungují na principu, kdy se třetí osoba stará o majetek více investorů. Má tak možnost pracovat s větším objemem peněz a získat lepší příležitosti. Vám to na oplátku nabízí možnost investovat i drobnou částku. Navíc podílové fondy patří k výnosnějším typům spoření.

Crowdfunding

Doslova to znamená davové financování. Firma získá peníze na svůj projekt od širokého spektra lidí. Za poskytnuté finance jim nabídne produkt, dárkový předmět nebo procentuální výnos.

Equity crowdfunding

Při tomto způsobu si pomocí crowdfundingu kupujete zároveň drobný podíl ve firmě. V České republice ho však regulace ČNB nedovoluje. U nás se equity crowdfunding nahrazuje investičními certifikáty. V podstatě si koupíte firemní dluhopis, který následně za daných podmínek přeměníte na akcie.

Peer to business půjčky

Při tomto způsobu se z vás stane v podstatě banka. Firmě půjčíte peníze a ona vám je splácí s domluveným úrokem. Přečtěte si co je to úrok. 
Na trhu se objevují dvě možnosti:

Analyzujte trh a vyberte odvětví

Na začátek je důležité udělat si analýzu trhu a vybrat si odvětví, ve kterém chcete firmu vybírat. Zamyslete se nad tím, jestli se jedná o perspektivní odvětví a potažmo samotnou firmu. Nalezli jste velký korporát nebo začínající firmu s dobrým nápadem?

Jsou produkty stále žádané nebo sláva společnosti už upadá a pravděpodobně se znovu neobnoví? Najděte si, kde firma geograficky sídlí a v jakém regionu obchoduje. Je o její produkt v těchto podmínkách vůbec zájem nebo se zaměřuje na vzdálenější trh?

Investice do firem: Vyberte ty správné investiční příležitosti a vyhněte se rizikům obrázek 3
Investice do firem: Vyberte ty správné investiční příležitosti a vyhněte se rizikům obrázek 5

Vyhodnoťte produkt a jeho možný růst

Už jste vybrali odvětví a možná i firmu. Nyní je na čase jít více do hloubky. Prozkoumejte samotné výrobky a služby. Dávají jejich produkty smysl? Roste jejich prodej a má se kam vyvíjet? Bude o produkt zájem i za 10 let? Existují možnosti pro vývoj produktu?

Co konkurence?

Je firma dostatečně silná nebo jedinečná? Jaké jsou její výhody oproti konkurenci? Prozkoumejte podobné firmy a zjistěte, jestli třeba nenabízí něco, co vaší firmě v budoucnu ani při nejmenším neprospěje.
Investice do firem: Vyberte ty správné investiční příležitosti a vyhněte se rizikům obrázek 7
Investice do firem: Vyberte ty správné investiční příležitosti a vyhněte se rizikům obrázek 9

Podívejte se na finanční situaci

Jako další krok vás jistě napadne překontrolovat finanční situaci firmy. Nechte si předložit dosavadní účty, výdaje, náklady, příjmy a zisky. Překontrolujte, jestli se použité finanční prostředky firmě vrací a jestli s dostatečným ziskem nebo jen pokryjí své náklady.

Pro takové účely jsou zřízené speciální portály, které poskytují informace o finanční situaci firem.

Mrkněte se na firmu zblízka

Některé ukazatele kvality firmy neuvidíte z čísel, ale je třeba se na firmu podívat zblízka. Seznamte se s vedením firmy. Zeptejte se jakou má firma vizi nebo jakým způsobem obchoduje.

Zjistěte s kým firma spolupracuje nebo kdo jsou její partneři. A naposled to nejdůležitější z nejdůležitějšího: Co na firmu říkají zákazníci a klienti?

Investice do firem: Vyberte ty správné investiční příležitosti a vyhněte se rizikům obrázek 11
Investice do firem: Vyberte ty správné investiční příležitosti a vyhněte se rizikům obrázek 13

A co stabilita?

Většina českých firem se na trhu nepohybuje příliš dlouho, což může být jejich velkou nevýhodou. Přeci jen až čas a překonané překážky ukážou stabilitu firem.

Lákají vás stabilní výnosy?

Pak se vydejte cestou skrze nejlepší dluhopisy 

Diverzifikace investic

Vzhledem k rizikovosti se doporučuje více než kde jinde své investice rozložit. Rozložit investice můžete nejen do jiných společností a různých oborů, ale také si vybrat jiné investiční strategie. Dále se obecně doporučuje vkládat spíše menší částky, abyste v případě krachu firmy neměli tak velké ztráty. Základním pravidlem většiny dobrých investic je především pravidelné investování.

Rizika spojená s investicemi do firem

S firmami se pojí 3 typické kategorie rizik 

Riziko podnikatelského prostředí

Podnikání vyžaduje kromě nápadu také schopnosti obchodu, komunikace, řízení a vedení. Ne každý je schopen pojmout všechny tyto aspekty nebo sestavit funkční tým, kterému práci rozdělí. Klaďte důraz i na lidský faktor ve vámi zvolené firmě.

Riziko konkurence

Na světě existuje většinou řada firem ve stejném oboru. Čím více firem, tím větší konkurence. Volte si proto firmy, které jsou něčím výjimečné nebo mají něco navíc. Také můžete zkusit najít firmu, která objevila díru na trhu a přišla s něčím inovativním.

Riziko finanční situace firmy

I když firma hospodaří dobře, má nastavené mechanismy pro případ krize nebo nečekané události? Má zásobu finančních prostředků, aby mohla přečkat těžké období? Vypořádala se už s nějakou krizí a jak? Dbejte na finanční zkušenosti a záchranné mechanismy.

Investice do startupů

Investice do startupů je speciální záležitostí. Startupy vám v případě úspěchu mohou vynést velké a rychlé zisky, ale také velké ztráty. Více než polovina startupů do roka od svého založení totiž zkrachuje. Vybírejte proto velmi pozorně a mějte vždy v záloze své peníze investované i jinde.

3 výhody investic do startupů

3 nevýhody investic do startupů

Diverzifikujte své portfolio a snižte tak riziko ztrát

Kupte si dluhopisy

Opatření pro minimalizaci rizik

Abyste zmenšili riziko, že vaše investice nevyjde, zamyslete se nad pár věcmi. Především se sami sebe zeptejte, jestli jste pochopili samotnou firmu, její fungování, pravidla, systém a vizi.

Seznamte se s vedením firmy a promluvte si s ním. Pokud je to možné pobavte se s týmem zaměstnanců. To jsou totiž ti lidé, kteří vám vydělají peníze.

Vyberte si pro vás blízké odvětví

Hlavně pokud začínáte vyberte si takové odvětví, které je vám blízké. Ať už se jedná o obor, ve kterém se běžně pohybujete nebo vaši oblíbenou firmu. Nejen, že vás bude investování více bavit, ale především budete rozumět dané problematice. Díky tomu lépe rozeznáte kvalitu firmy, kvalitu produktu, konkurenceschopnost a případně lépe poradí vedení, kam firmu směřovat.

Důkladně zkoumejte

Jak jsme již několikrát zmínili, před investicí si vše řádně přečtěte, zjistěte, a hlavně se ptejte. Kdo je připraven, není překvapen.

Spolupracujte s odborníky a poradci

Pokud si nejste jistí, nechte si poradit zkušenými poradci a odborníky. Takoví lidé mají přehled o dění na trhu, mají osvědčené firmy a vědí, na co si dávat pozor a na co se ptát.
V dnešní době sociálních sítí lze požádat také o radu na zaměřených fórech nebo skupinách.

Chtějte informace

Ne každá firma stojí o vaši aktivní spolupráci. Pokud je to možné, zapojte se. Chtějte pravidelné reporty, informace o problémech a změnách. Získáte tak možnost řešit případné problémy nebo vaše finance včas získat zpět.

Závěr

Investování do firem přináší rychlé a vysoké výnosy, ale nese s sebou řadu rizik. Při tomto způsobu investování musíte brát v potaz, že se většinou jedná o dlouhodobé investice s časovým horizontem 5 nebo i 10 let.

Trh však nabízí široké spektrum možností, ať už strategií, nebo vložených finančních částek. Zkušení investoři vědí, že investování do firem už není jenom formou výdělku, ale také celoživotním koníčkem.  

Investice do firem: Vyberte ty správné investiční příležitosti a vyhněte se rizikům obrázek 15

Hledáte krátkodobější projekty se snadnou likviditou?

Pak vložte své peníze raději do dluhopisů než do firem