Jak nakoupit dluhopisy a co si před jejich koupí rozmyslet

Dluhopisy jsou oblíbenou formou investice díky (zpravidla) jasně stanovené výši výnosu a pravidelným výplatám, které umožňují investorům budovat si zdroj pasivních příjmů. Přemýšlíte i vy, jak nakoupit dluhopisy? Pak čtěte dál.

Kde koupit dluhopisy?

Dluhopisy není těžké nalézt – jsou nabízeny na různých místech, řada bankovních domů přichází s vlastní nabídkou, ať již jde o dluhopisy banky samotné či jí prověřených emitentů.

Dluhopisy nabízené bankami jsou obecně považovány za méně rizikové, ale jejich výnosy obvykle nejsou nijak závratné.

Dalším populárním místem k nákupu dluhopisů jsou inzertní weby a tržiště dluhopisů k tomuto účelu navržené. Jelikož ne na každém z nich je nabídka regulována, můžete na nich narazit jak na špičkové, tak i na poměrně nekvalitní a rizikové dluhopisy.

Jak nakoupit dluhopisy a co si před jejich koupí rozmyslet obrázek 1
Jak nakoupit dluhopisy a co si před jejich koupí rozmyslet obrázek 3

Ne všechny inzertní weby jsou ale bez jakékoliv kontroly kvality. Řada z nich emitenty před inzercí poměrně pečlivě prověřuje; nedá se proto říci, že shánění dluhopisů na inzertních webech je apriori riskem.

Dluhopisy můžete najít i u certifikovaných obchodníků s cennými papíry. Ti podléhají regulaci a dohledu ČNB, nemohou tak laickým investorům nabízet dluhopisy příliš rizikové.

Banky a certifikovaní obchodníci mohou nabízet i státní dluhopisy, pokud vás to tedy táhne k tomuto typu dluhopisů, musíte se obrátit na ně – běžné inzertní weby státní dluhopisy nenabízí.

Ještě než začnete řešit, jak nakoupit dluhopisy, udělejte si vlastní průzkum

Jako dobrý investor byste se neměli nechat oslepit vysokými úrokovými ciframi – řada emitentů dluhopisů se zázračnými výnosy nebude schopna svým závazkům dostát. Bonitu emitenta byste si proto měli vždy předem ověřit; prodejní platformy za ni neručí.

Každého emitenta si před koupí dluhopisu náležitě prověřte a soustřeďte se především na následující:

  • Zjistěte si o emitentovi více na jeho webových stránkách, pročtěte prospekt konkrétního dluhopisu, řekněte si, nakolik má projekt emitenta perspektivu
  • Ověřte si, nakolik je emitent zadlužený, jaká je jeho schopnost své dluhy splácet, jaké má zisky a cash flow.
  • Jaký jejeho mediální obraz, jaká je jeho důvěryhodnost a jak jej hodnotí klienti čizaměstnanci.
  • Není společnost založena pouze za účelem vydání dluhopisů?
  • Jsou dluhopisy nějak zajištěny (zástavní práva k movitému či nemovitému majetku, směnečné zajištění, atd.)?
  • Má emitent nějaký rating od ratingových agentur? Ratingy v pásmu A a B znamenají minimální až mírně zvýšené riziko, ratingy C značí riziko vyšší. Žádný rating ještě nemusí být důvod ke znepokojení, ale rozhodně je důvodem ke zvýšené ostražitosti. Jak hodnotit emitenty bez ratingu se můžete dočíst i zde.

Nejvýhodnější dluhopisy nemusí být ty s nejvyšším úrokem

Slibuje-li vám dluhopis pohádkové výnosy nad 10% ročně, je zde vysoké riziko toho, že své peníze nikdy neuvidíte. Jednoduchá poučka vyšší výnos = vyšší riziko by vám měla jakožto začínajícímu investorovi vždy znít v hlavě.

Žádná investice – ani ta s nižším výnosem – ale není nikdy dokonale bezpečná, to je prostě fakt každého investování!

Imunizace dluhopisů a dluhopisové portfolio

Jestliže chcete rizika lépe rozložit, nesázejte jen na jeden dluhopis.

Dobří investoři mají své portfolio dluhopisů, případně investují rovnou do dluhopisových fondů, jejichž součástí jsou celé soubory dluhopisů – pád jednoho či několika emitentů pak ještě nemusí dramaticky ohrozit zisk z portfolia jako celku.

Oblíbenou investiční strategií je též takzvaná imunizace – jejím cílem je vytvořit dluhopisové portfolio, které odolává i při změnách úrokových sazeb a umožňuje vám dosažení požadovaného výnosu volbou dluhopisů s různými dobami splatnosti a duracemi.

S tvorbou takového portfolia vám už ale musí poradit skutečně kvalifikovaný odborník.

Jak nakoupit dluhopisy a co si před jejich koupí rozmyslet obrázek 5

Kde nakupovat dluhopisy?

Najít vhodné dluhopisy si můžete na našem srovnávači dluhopisů, kde představujeme nabídky desítek ověřených českých emitentů. Vaše peníze nemusí zahálet na účtu – ponořte se do naší nabídky třeba hned!