Kam investovat milion, aby neztrácel na hodnotě? Jak vám vaše peníze mohou dělat další peníze

Nechat ležet přebytečné peníze na účtě a sledovat, jak vám je pohlcuje inflace není zrovna povzbudivé. Otázku, kam investovat milion si tedy v současnosti kladou zřejmě všichni, kdo nějaký ten peníz nazbyt mají. Pojďme se podívat, jaké jsou vaše možnosti.

Jak investovat milion a mít z toho pasivní příjmy? Zkuste dluhopisy

Dluhopisy jsou cenné papíry zavazující toho, kdo je vydá, vyplácet jejich majitelům příslušný obnos ve stanoveném termínu. Výnos dluhopisů je pevně daný, proto patří mezi velice oblíbenou formu investic díky své předvídatelnosti.

Ne vždy jsou ale dluhopisy zcela bezrizikovou investicí. Stojí a padají totiž se schopností emitenta své závazky splácet – a je mnoho firem, které dluhopisy vydají a následně zkrachují, takže držitelé dluhopisu spláčou nad výdělkem.

Proto je u dluhopisu nesmírně důležité ověřit si předem důvěryhodnost a schopnost emitenta generovat zisky.

Kam investovat milion, aby neztrácel na hodnotě? Jak vám vaše peníze mohou dělat další peníze obrázek 1
Kam investovat milion, aby neztrácel na hodnotě? Jak vám vaše peníze mohou dělat další peníze obrázek 3

A samozřejmě se řídit i klasickou poučkou “nemít všechna vejce v jednom košíku” a své investice do dluhopisů diverzifikovat mezi více emitentů.

Je třeba také pamatovat, že pevný výnos dluhopisu ještě není v době vysoké inflace nutně zárukou toho, že vaše investice bude výdělečná.

Pevně daný výnos může být totiž nakonec inflací překonán nebo přinejmenším výrazně snížen, zejména u dluhopisů s dlouhou dobou splatnosti.

I přes některé nevýhody zůstávají ale dluhopisy jednou z nejlepších investic. Pokud máte tedy milion nazbyt, alespoň část z něj byste rozhodně měli do kvalitních dluhopisů vložit.

Zajímá vás, kde najít dluhopisy vydávané důvěryhodnými emitenty se zajímavým zhodnocením?

Podívejte se na náš srovnávač, kde máte na výběr z mnoha dluhopisů od předem prověřených společností.

Kam investovat 10 milionů? Nemovitosti se stále zhodnocují

V česku je vlastnictví nemovitosti nejen životním cílem většiny obyvatel, ale také (možná právě proto) velice výnosným způsobem zhodnocení peněz. Během posledního desetiletí se ceny nemovitostí zdvojnásobily.

Kdo řešil kam investovat milion v roce 2016, 2017 nebo 2018 nemohl na koupi nemovitosti tratit a jeho investice se v současnosti velmi zhodnotila.

I když se v nedávné době ceny nemovitostí lehce snížily, je pravděpodobné, že v dlouhodobém horizontu půjdou zase nahoru. Miliony nazbyt se tak dle našeho názoru stále do dobré nemovitosti vložit vyplatí.

Nemovitost se vám nejen zhodnocuje sama o sebe, ale můžete mít ještě vedlejší příjmy z jejího nájmu. Nájmy ostatně také průběžně vzrůstají.

Obecně platí, že výnos z pronájmu nemovitosti se pohybuje v závislosti na lokalitě mezi 2 – 8 % čistého ročně. Vyšší výnosy jsou z pronájmu komerčních nemovitostí než z bytů a domů.

Ani pronájem nemovitosti není samozřejmě bez rizika a nese s sebou mnohem více práce s péčí o nemovitost a jednání s nájemníky.

Alternativou k přímému nákupu nemovitosti pak mohou být nemovitostní fondy spravované někým jiným, z nichž sklízíte pouze čisté výnosy bez větší námahy z vaší strany.

Kam investovat milion, aby neztrácel na hodnotě? Jak vám vaše peníze mohou dělat další peníze obrázek 5

Další možností, jak nejlépe investovat milion, jsou akcie

Akcie jsou považovány za rizikové a podléhající výkyvům trhu. Výnos z nich může značně kolísat. Proto jsou pro investování v krátkodobém horizontu nevhodné. Mnohokrát se stane, že ceny akcií klesnou v krátké době o desítky procent.

Podíváte-li se ale na dlouhodobější vývoj, uvidíte, že dobré akcie i přes různé vzestupy a pády hravě poráží inflaci. Například na na grafu amerického akciového indexu S&P 500, uvidíte růst v desítkách procent za posledních pět let.

S držením akcií získáváte také (alespoň ve většině případů) dividendy, které se pohybují mezi 1 – 6 %, v průměru představuje dividendový výnos akcií cca 2-3 %.

Kupovat můžete jak akcie jednotlivých firem – v Česku jsou velmi populární například akcie ČEZu, Kofoly, České zbrojovky či akcie některých bank, které přináší zajímavé dividendové zhodnocení a pasivní příjmy.

Kam uložit milion? Nabízí se akciové fondy

Jako u každé investice, i u akcií doporučujeme své portfolio diverzifikovat a nakoupit více titulů. Případně rovnou investovat do akciových fondů, které kopírují některé z akciových indexů.

Akciové fondy tak mohou kopírovat například již zmíněný index S&P 500.

Investicí do takového fondu v podstatě zprostředkovaně investujete do akcií 500 největších amerických společností, jako je Google, Apple, Tesla, Amazon a další – aniž byste museli každou jednotlivou akcii kupovat individuálně.

Kam investovat milion, aby neztrácel na hodnotě? Jak vám vaše peníze mohou dělat další peníze obrázek 7
Kam investovat milion, aby neztrácel na hodnotě? Jak vám vaše peníze mohou dělat další peníze obrázek 9

Příkladem zajímavých akciových fondů je např. fond Euro Stoxx 50, VOO, QQQ a mnoho dalších, kterým zde nemůžeme věnovat více prostoru, ale doporučujeme vám zjistit si o tématu akciových fondů více.

U akcií byste rovněž neměli hledět pouze na dividendy z nich plynoucí, ale především na zdraví akcie jako takové. Dividendy berte spíše jako takový bonus – některé z nejzajímavějších akcií ani žádné dividendy nevyplácí a přesto se je držet vyplatí, protože jejich cena stále roste.

Můžete ale zvolit i jinou strategii a zaměřit se především na dividendové akcie jakožto zdroj pasivních příjmů a obětovat přitom i potenciálně vyšší růst akcie samotné. S výběrem dividendových akcií vám může poradit tento článek.

Kam jinam uložit peníze, aby vydělávaly

Dluhopisy, nemovitosti či akcie jsou samozřejmě jen zlomkem investičních příležitostí, které se vám nabízí.

Řada konzervativních investorů nedá dopustit na zlato, stříbro či drahé kovy, pravdou ale je, že ty jsou spíše uchovateli hodnoty, aniž by dlouhodobě nabízely závratné výnosy.

Jejich cena roste spíše zvolna a více stoupá pouze v dobách krize a nejistoty, aby později zase klesala. I tak ale mohou ve vašem investičním portfoliu pár procent představovat.

Kam investovat milion, aby neztrácel na hodnotě? Jak vám vaše peníze mohou dělat další peníze obrázek 11
Kam investovat milion, aby neztrácel na hodnotě? Jak vám vaše peníze mohou dělat další peníze obrázek 13

Samostatnou kapitolou jsou kryptoměny, které jakou jako investice velice nestabilní a jejich grafy se podobají horské dráze. Řadě lidí se na nich podařilo pohádkově zbohatnout (i katastrofálně prodělat).

Jako jádro vašich investic je ale nemůžeme doporučit. Pokud máte peněz nazbyt, můžete něco málo do kryptoměn vložit, ale větší investice do nich nedoporučujeme.

Investicí může být dále téměř cokoliv – dobrá vína, starožitnosti, auta, hodinky, umění – zde se ale jedná o velmi specializované trhy, vhodné spíše pro ty, kdo těmto věcem rozumí a pohybují se kolem nich, investor-laik zde může snadno prodělat.

A nakonec je zde investice do sebe sama – do svého vzdělání, zdraví, nových dovedností – taková investice se vám nakonec může zhodnotit nejvíce!

Láká-li vás investování blíže, podívejte se ještě na náš katalog českých dluhopisů od ověřených emitentů

Investovat do perspektivních projektů se zajímavými výnosy můžete začít třeba hned!