Jak na investice v době krize aneb kde se vaše peníze neztratí

Sotva se svět vypotácel z koronavirové pandemie, máme zde válku na Ukrajině, ceny vystřelující o desítky procent a zároveň klesající, tzv. medvědí akciové trhy.

Dosavadní důvěry investorů byly otřeseny a mnohá pečlivě budovaná investiční portfolia zažívají pád. Jak na investice v době krize? Vyplatí se v takové nejisté chvíli vůbec investovat?

My jsme toho názoru, že ano. Pokud plánujete investovat dlouhodobě, možná je právě nyní dokonce ten nejlepší čas – klesající ceny jsou pro investory hotový výprodej.

Jak na investice v době krize aneb kde se vaše peníze neztratí obrázek 1

Co je investice, kterou hledáte vy?

Nejprve si musíte sami ujasnit, co od investování očekáváte. Je to:

Všechny z uvedených investičních přístupů jsou legitimní – a možná byste v rámci vyváženosti vašeho portfolia měli alokovat alespoň nějakou částku do každého z nich.

Podívejte se, co se v rámci vašeho investičního plánu pro dobu krize vyplatí zohlednit.

Do čeho investovat před krizí? Zkuste drahé kovy

Nad zlatem a drahými kovy většina investorů v době konjunktury spíše ohrnuje nos. Platí převážně za nástroj který si sice dlouhodobě drží svou hodnotu, ale nepřináší zajímavé zhodnocení.

Někdy ani to ne – mimo krizová období jsou ceny zlata často tak dolů, že i po mnoha letech se jejich cena drží níž a níž.

To se v době krize mění a zlato i ostatní cenné kovy jdou pravidelně vzhůru raketovým tempem.

Tento pohyb je ale samozřejmě i opačný. Jakmile krize opadne, opadnou i ceny drahých kovů.

Investovat do nich proto během krize samotné a počítat, že už se vám budou jen zhodnocovat je proto dosti nejistá sázka – lepší je do nich investovat v dobách, kdy se jejich ceny drží nízko, a během krize je eventuálně prodat, pokud není vaším cílem udržování hodnoty, ale zisk.

Jak na investice v době krize aneb kde se vaše peníze neztratí obrázek 3
Jak na investice v době krize aneb kde se vaše peníze neztratí obrázek 5

Dluhopisy jako alternativní investice

Pokud jste v investování začátečníky, doporučujeme tedy spíše investice do ETF fondů kopírujících větší segmenty trhu.

Vyhodnotit, nakolik jsou perspektivní akcie jednotlivých společností je zdlouhavé a nejisté, pokud se v problematice více neorientujete.

Na základě údajů z předchozích ekonomických krizí ale vyplývá, že dva sektory si vždy v době recese vedly dobře – spotřebitelský a zdravotnický.

Pokud tedy zvažujete investice do jednotlivých akcií, možná se vám vyplatí zaměřit se na společnosti právě v těchto dvou sektorech.

U investování pro začátečníky zvažte pořízení kvalitních dluhopisů

Dluhopisy jsou u investorů oblíbené proto, že (zpravidla, jsou i výjimky) nabízejí stabilní výnosy s pravidelnými termíny výplaty.

V době rekordní inflace je lákavé sáhnout po dluhopisech nabízejících závratné výnosy a krátké doby splatnosti, ale je třeba myslet i na to, že s vysokými výnosy roste i riziko.

Jak na investice v době krize aneb kde se vaše peníze neztratí obrázek 7
Jak na investice v době krize aneb kde se vaše peníze neztratí obrázek 9

Pokud to myslíte s investováním do dluhopisů vážně, je lepší vybírat dlouhodobější dluhopisy klidně s menšími úroky, které se vám nicméně v horizontu dalších let zhodnotí.

U dluhopisů slibujících zúročení v desítkách procent je velká šance, že z naslibovaných částek neuvidíte nakonec nic, protože emitent nebude schopen svým závazkům dostát.

Pokud vás dluhopisy lákají především díky možnosti budovat si pasivní příjmy, doporučujeme je zkombinovat ještě s dividendovými akciemi, které je mohou dobře doplňovat.

Zvažte investici do nemovitosti

V dobách krize obvykle ceny nemovitosí klesají a jejich nabídka roste. I v Česku začíná po mnoha letech realitní bublina postupně splaskávat – a možná tomu tak bude i v následujících letech.

Krize proto může představovat zajímavou příležitost k investici do nemovitostí, pokud máte nazbyt větší obnosy. Na vašem místě bychom ale ještě chvíli počkali, jak se budou ceny vyvíjet dále – ten pořádný sešup může teprve začít.

Jestli se nebojíte rizika, zkuste alternativní investice

Kryptoměny se po dlouhém období volatility začaly chovat více či méně jako IT akcie, i když si nadále určitou míru volatility zachovávají.

Investice do nich zůstává i nadále poněkud riziková, ale zároveň představuje příležitost – po více než dekádě se ukázalo, že kryptoměny nejsou jen pomíjivou módou, ale že díky své decentralizované povaze, anonymitě a transparentnosti mají skutečně revoluční potenciál.

Jak na investice v době krize aneb kde se vaše peníze neztratí obrázek 11
Jak na investice v době krize aneb kde se vaše peníze neztratí obrázek 13

Pokud ale kryptu nevěříte, jsou zde desítky dalších alternativních investic, které vám mohou přinést skvělé zhodnocení.

Starožitnosti, dobrý alkohol, auta a motorky – veteráni, hrací karty, prakticky cokoliv se může stát investicí a přinést vám zisk, pokud dané problematice rozumíte.

Jestliže s investováním teprve začínáte, určitě nesáhnete vedle s kvalitními dluhopisy

Podívejte se ještě na náš srovnávač, kde vám přinášíme české dluhopisy od pečlivě vybraných emitentů. Nenechte své peníze zahálet!