Státní dluhopisy: Proč vznikají, jak fungují a jaký je jejich výnos

I stát hledá způsob, jak získat levnou půjčku. Proto vznikly státní dluhopisy. Dříve je mohli koupit pouze instituce, nyní se mohou zapojit i samotní občané. Pokud přemýšlíte nad jejich koupí, přečtěte si následující článek.

Rozšiřte si své investiční portfolio o další dluhopis a snižte tak riziko neúspěchu. 

Dluhopis Republiky nebo spořicí státní dluhopis?

Dluhopisy Republiky, spořicí státní dluhopisy, nebo jednoduše státní dluhopisy, to vše jsou dluhopisy vydávané státem resp. Ministerstvem financí. Existují však další druhy dluhopisů.

Pro stát je dluhopis vlastně velmi jednoduchá a levná půjčka, díky které získá finance na svůj „provoz“. Stejně jako u jiných půjček/investic/dluhopisů získá investor peníze z úroků, které se pak označují jako výnosy.

Dříve mohli státní dluhopisy koupit pouze instituce např. banky, fondy nebo pojišťovny. V roce 2018 vznikly tzv. Dluhopisy Republiky, které si mohou koupit i samotní občané.  

Státní dluhopisy: Proč vznikají, jak fungují a jaký je jejich výnos obrázek 1
Státní dluhopisy: Proč vznikají, jak fungují a jaký je jejich výnos obrázek 3

Dlužný charakter

Státní dluhopisy jsou vedeny formou korunových dluhopisů. Úroky se investorům nevyplácí, ale připisují se každoročně na majetkový účet investora jako další dluhopisy. To znamená, že se vám každý rok navýší počet dluhopisů o množství odpovídající nominálním výnosům. 

Kromě toho se další rok úročí celá aktuální hodnota dluhopisů na vašem účtu tzn. investovaná částka + připsané úroky za minulé období. Po skončení splatnosti dostane investor kromě investovaných peněz také připsané úroky.

10 věcí, které byste o státních dluhopisech měli vědět

Zajištění a rating

Peníze vložené do státního dluhopisu vám pravděpodobně moc nepřibudou, ale rozhodně si zachovávají svou hodnotu. Hodnotu výnosů ovlivňuje několik faktorů. Základními jsou ekonomická a politická stabilita státu. I přes vysoké výdaje a neustálé zadlužování se kreditní rating České republiky drží v kategorii AA. Takže se nemusíte bát, že o své peníze přijdete.

6 výhod státních dluhopisů

Státní dluhopisy: Proč vznikají, jak fungují a jaký je jejich výnos obrázek 5
Státní dluhopisy: Proč vznikají, jak fungují a jaký je jejich výnos obrázek 7

4 nevýhody státních dluhopisů

Chcete přesně vědět, kam tečou vaše peníze?

Na transparentnosti nám záleží. Kupte si dluhopis s dokonalým přehledem

Proč vznikají státní dluhopisy

Stát emituje dluhopisy ze stejného důvodu jako jakákoliv firma. Jednoduše řečeno potřebuje finance na financování svých aktivit. Firma peníze používá na modernizaci vybavení, rozvoj podniku, vývoj nového produktu nebo budování ekologických vylepšení firmy. Při investování do firem by se vám mohlo hodit vědět, jak investovat do akcií

Stát používá získané finance například na:

Prodejem dluhopisů svým občanům stát diverzifikuje riziko a také zlepšuje státní stabilitu. Pro stát je přeci jen lepší, když jeho dluhy vlastní jeho občané než zahraniční investoři.
Státní dluhopisy: Proč vznikají, jak fungují a jaký je jejich výnos obrázek 9

Hledáte další nízkorizikovou formu investic?

Vyzkoušejte dluhopisy

Kde a jak koupit státní dluhopisy

Pokud se rozhodnete koupit státní dluhopis, máte dvě možnosti, kde je koupit. 

Osobně na pobočce

Emise vydávané státem popř. obcemi poskytují jistotu návratnosti investice a vyplácení kupónů. Jsou sice bezpečné, ale nevydělávají, protože jejich výnos se pohybuje mezi 0, 5 - 3 %, takže nestačí ani pokrýt inflaci a nic na tom nemění ani fakt, že jsou osvobozeny od zdanění.

Online

Další možností je elektronická cesta přes elektronický přístup ke správě majetkového účtu. Ke zřízení potřebujete eObčanku nebo jinou identitu s úrovní záruky vysoká. Bankovní identita zde nestačí. Při této formě neplatíte žádné poplatky.

Majetkový účet

Majetkový účet je vám zřízen u Centrálního depozitáře cenných papírů. Přes něj pak spravujete veškeré následné operace se státními dluhopisy. Můžete zde ověřit stav zaplacení, kontrolovat svůj účet, vytvořit výpis z účtu, a především si koupit další státní dluhopis.

Vyhovují vám online nákupy z pohodlí domova?

Online se dá investovat do bitcoinu nebo také do dluhopisů

Výnos státních dluhopisů

Firmy vyplácí úroky svým investorům ze svých zisků. Vzhledem k dlouhodobému charakteru státních investic to u státu není možné. Stát proto zřídil speciální instituci – Dluhovou službu. Ta získává peníze z daní, ze kterých pak výnosy vyplácí. 

Státní dluhopisy: Proč vznikají, jak fungují a jaký je jejich výnos obrázek 11

3 typy státních dluhopisů

Reinvestiční státní dluhopis

Tento druh dluhopisu má na každý rok přesně stanovenou výši výnosu, která se stanoví pro dané úpisové období. Hodnota tak například začíná na 0,5 % a poslední rok se zvýší na 3 %. Průměrný výnos vychází z výnosů státních dluhopisů obchodovaných na finančním trhu ze dne započetí úpisu.

VÝNOSY REINVESTIČNÍHO STÁTNÍHO DLUHOPISU S DATEM EMISE 3. 1. 2022 (ISIN CZ0001006324)

3. 1. 2022 – 3. 1. 2023 1,00 % p. a.
3. 1. 2023 – 3. 1. 2024 1,25 % p. a.
3. 1. 2024 – 3. 1. 2025 1,50 % p. a.
3. 1. 2025 – 3. 1. 2026 1,75 % p. a.
3. 1. 2026 – 3. 1. 2027 2,30 % p. a.
3. 1. 2027 – 3. 1. 2028 3,00 % p. a.

Protiinflační státní dluhopis

U tohoto typu se výnos odvíjí od inflace, tedy od každoročních spotřebitelských cen měřených Českým statistickým úřadem. Výše úroků tedy není konzistentní a mění se dle aktuálního stavu. V případě výrazné deflace se jmenovitá hodnota dluhopisu nemění, protože úroková sazba může být nejméně 0 %.

Před rokem 2021 přidávaly protiinflační dluhopisy navíc 0,5 % nad hodnotu inflace, ale také se z výnosů strhávala 15 % daň. Oba body byly k 1. lednu 2021 zrušeny.

VÝNOSY PROTIINFLAČNÍHO STÁTNÍHO DLUHOPISU S DATEM EMISE 3. 1. 2022 (ISIN CZ0001006332)

3. 1. 2022 – 3. 1. 2023 15,09275 % p. a.
3. 1. 2023 – 3. 1. 2024 bude uveřejněno v listopadu 2023
3. 1. 2024 – 3. 1. 2025 bude uveřejněno v listopadu 2024
3. 1. 2025 – 3. 1. 2026 bude uveřejněno v listopadu 2025
3. 1. 2026 – 3. 1. 2027 bude uveřejněno v listopadu 2026
3. 1. 2027 – 3. 1. 2028 bude uveřejněno v listopadu 2027

Fixní státní dluhopis

Tento dluhopis má po dobu všech 6 let nastaveno stejnou výši výnosů.

Stabilní jsou nejen státní, ale také pečlivě vybrané korporátní dluhopisy

Svěřte svůj výběr do rukou profesionálů

Dřívější splacení

Pokud chcete své investované peníze získat zpět před skončením doby platnosti, máte možnost při výročí emisí, tudíž 1x/rok. Stačí většinou v průběhu října zažádat o předčasné splacení a 3. ledna veškeré své peníze i s dosud připsanými výnosy dostanete zpět.

Problém nastává, pokud má váš dluhopis hodnotu vyšší než 500 000 Kč. Pak vám v jednom roce stát splatí pouze polovinu hodnoty vašeho dluhopisu a na zbytek si budete muset počkat.

Státní dluhopisy: Proč vznikají, jak fungují a jaký je jejich výnos obrázek 13
Státní dluhopisy: Proč vznikají, jak fungují a jaký je jejich výnos obrázek 15

Státní dluhopis jako dárek

Jednodušší variantou ke zřízení je přijít na pobočku rovnou s obdarovaným. Pokud chcete darovat certifikát, počítejte s poplatkem 250 Kč za převod dluhopisu.

Také si zjistěte základní údaje o obdarovaném: jméno, příjmení, rodné číslo, adresu trvalého bydliště. Obdarovaný následně musí osobně na pobočku přijít do stanoveného termínu.

Závěr

Státní dluhopisy jsou konzervativní formou investic. Jejich výnosy nejsou příliš velké, ale pro uchování hodnoty peněz poslouží dobře. Pokud chcete opravdu bezpečně investovat, jsou pro vás to pravé. 

Státní dluhopisy: Proč vznikají, jak fungují a jaký je jejich výnos obrázek 7

Chcete mít vyšší výnosy?

Kupte si ty nejlepší dluhopisy. Jsou často preferovanou volbou pro investory, kteří hledají stabilní příjmy a ochranu svého kapitálu