Jak je to vlastně se zdaněním dluhopisů? Musí se to vůbec a je třeba něco vyplňovat v daňovém přiznání? Seznamte se s tím, kdy je zdanění dluhopisů nutné a kdy se můžete jen tak natáhnout a počítat příjmy z úroků.
Zdanění dluhopisů od českých emitentů nemusíte řešit
Dluhopisy jsou jedním z důležitých pilířů každého vyváženého investičního portfolia. Investory lákají na menší výkyvy oproti akciím a zároveň vyšší zhodnocení peněz než na spořících účtech.
Velkým benefitem jsou u nich rovněž předvídatelné výnosy (většinou) a pravidelné splátky úroků.
Jakmile už ale takový dluhopis vlastníte, je nutné ho ještě nějak danit? Výnos z úroku je samozřejmě druhem příjmu a jako takový zdanění podléhá.
Pro vás jakožto fyzickou osobu se takové zdanění děje formou srážkové daně.
Obligace, které byly vydány společnostmi se sídlem v ČR po roce 2000, jsou daněny standardní sazbou, která činí 15 %.
Jakožto fyzickou osobu vás ale administrativa spojená s odvodem daně nemusí v tomto případě nijak znepokojovat.
Povinnost tuto daň odvést má totiž emitent – vy tedy nemusíte řešit vůbec nic, ani do daňového přiznání příjmy z dluhopisových úroků uvádět.
Z dluhopisu máte pouze čisté kupónové příjmy.
Trochu jinak to ale funguje, jste-li majiteli zahraničních obligací…
Zdanění dluhopisů pro občany ČR vlastnící zahraniční obligace
Pakliže vlastníte dluhopisy emitentů, kteří nesídlí v Česku, je váš příjem z takovýchto dluhopisů chápán jako příjem ze zahraničí. Takový příjem je v daňovém přiznání nutno uvádět, a to mezi dílčími základy daně (konkrétně mezi příjmy z kapitálového majetku).
Jestliže zahraniční emitent daň z výnosů odvedl, je možné zahraniční daňový zápočet uplatnit, v případě, že stát, v němž emitent sídlí, má s ČR smlouvu o zamezení dvojího zdanění.
Seznam těchto zemí najdete zde na stránkách Ministerstva financí.
Podávat daňové přiznání (a danit zahraniční obligace) navíc ještě nemusí dvě skupiny osob:
Zaměstnanci nemusí daňové přiznání podávat, jestliže úhrn jejich příjmů ze zahraničních dluhopisů a dalších zdanitelných příjmů mimo zaměstnání nepřesáhne 6000 Kč ročně.
Důchodci nemusí daňové přiznání podávat, jestliže veškeré jejich roční zdanitelné příjmy nepřesáhly 15 000 Kč.
Zdanění dluhopisů při jejich prodeji
Při prodeji platí, že nic danit nemusíte v případě, kdy vlastníte dluhopis déle, než tři roky, případně pokud vaše příjmy z prodejenejsou vyšší, než 100 000 korun za rok. Jde o stejný princip, jako při obchodování s akciemi.
Zdanění bezkupónových dluhopisů
Danit se musí rovněž bezkupónové dluhopisy, tedy takové, k nimž se nevážou pravidelné platby úroků, ale zisk namísto toho vzniká z rozdílu mezi pořizovací cenou a nominální hodnotou vyplacenou k datu splatnosti.
Rozdíl je u daňového přiznání (pokud se na vás povinnost daňové přiznání vyplnit vztahuje) nutno uvést mezi příjmy z kapitálového majetku.
Nyní snad máte trochu jasněji v tom, jak to se zdaněním dluhopisů vlastně je! Pokud byste měli sami zájem se vlastníky kvalitního dluhopisu stát a nenechat své peníze jen tak zahálet na účtě, pak určitě zavítejte ještě na náš srovnávač dluhopisů.
Čekají vás desítky českých dluhopisů od emitentů, kteří prošli pečlivým předvýběrem
Můžete pomoci s financováním řady zajímavých projektů a ještě přitom vydělávat!