Nejprve si řekněme, co to dluhopis vůbec je
- výplatu nominální hodnoty dluhopisu (tzn. hodnoty, za níž majitel dluhopis nakoupil) po ukončení doby splatnosti dluhopisu
- vyplácení stanoveného výnosu z dluhopisu
- případně plnění dalších povinností tak, jak jsou stanovené v emisních podmínkách
Dluhopis je zkrátka vyjádřením závazku dlužníka věřiteli, kde jste vy jakožto majitel dluhopisu věřitelem a společnost, která dluhopis vydala, je dlužníkem.
Dluhopisy jsou pro jejich vydavatele možností, jak zajistit finance pro svůj další růst či pro svůj projekt, aniž by museli sahat k bankovnímu úvěru.
Investory zase k dluhopisům láká možnost zhodnotit takto své úspory a zajistit si zdroj poměrně předvídatelných pasivních příjmů.
Kdo může vydávat a kupovat emitované dluhopisy?
Vydavatelem neboli emitentem dluhopisu se může stát jakákoliv právnická osoba. Chce-li dluhopis vydat osoba fyzická, musí mít podnikatelské oprávnění.
Pro emisi dluhopisu je nutné mít povolení ministerstva financí a souhlas České národní banky. U zaknihovaných dluhopisů musí emitent zveřejnit emisní podmínky.
Povolení ministerstva financí nemusí být potenciálnímu emitentovi uděleno, pokud například emitent neprokáže schopnost své závazky splácet, nebo by například nebyla daná emise v souladu se státní finanční politikou či potřebami finančního trhu.
Oproti tomu nákup dluhopisů může provádět jakýkoliv investor, jedinou podmínkou je dosažení 18 let věku.
Jaké typy výnosů mohou dluhopisy nabízet?
Dluhopisy můžeme rozlišovat podle typu zúročení, které vám nabízí, na:
Dluhopisy s měnící se úrokovou sazbou
Úroková sazba je u těchto dluhopisů proměnlivá a váže se k mezibankovním úrokovým sazbám.
Indexové dluhopisy
Výnos z tohoto dluhopisu je proměnlivý, protože je je vázaný na vývoj daného indexu (například mzdy, komodity apod.)
Diskontované dluhopisy
Výnos z tohoto typu dluhopisu je dán rozdílem mezi nominální hodnotou a pořizovací cenou. Dluhopis nakoupíte za méně, než je jeho nominální cena, a při konci splatnosti emitent dluhopis odkoupí zpět právě za cenu nominální.
Kuponové dluhopisy s fixní sazbou
U tohoto typu dluhopisů je úroková sazba předem daná a po dobu splatnosti dluhopisu se nemění. Jejich vlastníci dostávají od emitenta pravidelné platby (tzv. kupony) v předem dané výši.
Typy dluhopisů podle doby splatnosti
- Krátkodobé dluhopisy
- Střednědobé dluhopisy
- Dlouhodobé dluhopisy
- Perpetuální dluhopisy
Některé další druhy dluhopisů podle emitenta
Firemní / Korporátní dluhopisy
Dluhopisy vydávané konkrétními firmami a společnostmi. Firemní dluhopisy jsou oblíbené díky (zpravidla) vyšším zhodnocením, na druhou stranu bývají ale firmy rizikovějšími emitenty než například státy či banky.
Státní dluhopisy
Populární typ dluhopisů mezi investory, protože je spojen s nižšími riziky, než jiné typy dluhopisů - ačkoliv rizika státních dluhopisů mohou být relativní. Dluhopisy vydává a za jejich splácení ručí samotný stát.
Komunální / Municipální dluhopisy
Tento typ dluhopisů vydávají města a obce. Za jejich splacení zpravidla ručí svým majetkem. Také obecní dluhopisy jsou obvykle považovány za bezpečnější.
Bankovní dluhopisy
Zřejmě vás nepřekvapí, že jde o dluhopisy vydávané bankami. Jelikož bankovní sektor bývá poměrně přísně regulovaný, jsou také bankovní dluhopisy poměrně důvěryhodnou investicí, populární u nízkorizikových investorů.
High-yield dluhopisy
Rizikové dluhopisy, zato s nadstandardně vysokým výnosem. Často jde o spekulativní dluhopisy s nízkým ratingem (potenciálně nízkou schopností dostát svým závazkům).
Co jsou sběrné dluhopisy?
Občas je možné setkat se rovněž se specifickým typem tzv. sběrných dluhopisů. Jedná se o dluhopisy sestávající ze souborů dalších dílčích dluhopisů, které společně tvoří jeho jmenovitou hodnotu.
Vlastnictví těchto dílčích dluhopisů vás opravňuje k podílu na sběrném dluhopisu.
Dluhopisy u nás nakoupíte rychle
V uplynulých letech se občas hovořilo i o takzvaných korunových dluhopisech. Co jsou korunové dluhopisy?
Korunové dluhopisy jsou dluhopisy v nominální hodnotě jedné koruny. Trik u těchto dluhopisů spočíval v tom, že nepodléhaly srážkové dani 15 % jako je tomu u všech běžných typů dluhopisů.
Základ daně se totiž zaokrouhloval na celé koruny dolů. V případě dluhopisů o hodnotě jedné koruny to znamená, že po takovém zaokrouhlení získáte číslo 0 – nula tedy od nuly pojde a výsledná daň byla u takových dluhopisů rovněž nulová.
Toho, že bylo u korunových dluhopisů zdanění nulově, samozřejmě okamžitě využila řada bank, firem, politiků i investorů všeho druhu pro maximalizaci nezdaněných příjmů.
Trik s korunovými dluhopisy je ale u konce – od roku 2020 se v rámci daňových změn začaly tyto dluhopisy danit jako kterékoliv jiné…
Zajímáte se o dluhopisy i jako investoři?
Pak nevynechte náš srovnávač dluhopisů, kde evidujeme desítky českých dluhopisů od předem prověřených firem. Podívejte se na jejich nabídku a rozhodněte se, kde své peníze nejlépe zhodnotit!