Kde koupit dluhopisy?
Dluhopisy není těžké nalézt – jsou nabízeny na různých místech, řada bankovních domů přichází s vlastní nabídkou, ať již jde o dluhopisy banky samotné či jí prověřených emitentů.
Dluhopisy nabízené bankami jsou obecně považovány za méně rizikové, ale jejich výnosy obvykle nejsou nijak závratné.
Dalším populárním místem k nákupu dluhopisů jsou inzertní weby a tržiště dluhopisů k tomuto účelu navržené. Jelikož ne na každém z nich je nabídka regulována, můžete na nich narazit jak na špičkové, tak i na poměrně nekvalitní a rizikové dluhopisy.
Ne všechny inzertní weby jsou ale bez jakékoliv kontroly kvality. Řada z nich emitenty před inzercí poměrně pečlivě prověřuje; nedá se proto říci, že shánění dluhopisů na inzertních webech je apriori riskem.
Dluhopisy můžete najít i u certifikovaných obchodníků s cennými papíry. Ti podléhají regulaci a dohledu ČNB, nemohou tak laickým investorům nabízet dluhopisy příliš rizikové.
Banky a certifikovaní obchodníci mohou nabízet i státní dluhopisy, pokud vás to tedy táhne k tomuto typu dluhopisů, musíte se obrátit na ně – běžné inzertní weby státní dluhopisy nenabízí.
Ještě než začnete řešit, jak nakoupit dluhopisy, udělejte si vlastní průzkum
Jako dobrý investor byste se neměli nechat oslepit vysokými úrokovými ciframi – řada emitentů dluhopisů se zázračnými výnosy nebude schopna svým závazkům dostát. Bonitu emitenta byste si proto měli vždy předem ověřit; prodejní platformy za ni neručí.
Každého emitenta si před koupí dluhopisu náležitě prověřte a soustřeďte se především na následující:
- Zjistěte si o emitentovi více na jeho webových stránkách, pročtěte prospekt konkrétního dluhopisu, řekněte si, nakolik má projekt emitenta perspektivu
- Ověřte si, nakolik je emitent zadlužený, jaká je jeho schopnost své dluhy splácet, jaké má zisky a cash flow.
- Jaký jejeho mediální obraz, jaká je jeho důvěryhodnost a jak jej hodnotí klienti čizaměstnanci.
- Není společnost založena pouze za účelem vydání dluhopisů?
- Jsou dluhopisy nějak zajištěny (zástavní práva k movitému či nemovitému majetku, směnečné zajištění, atd.)?
- Má emitent nějaký rating od ratingových agentur? Ratingy v pásmu A a B znamenají minimální až mírně zvýšené riziko, ratingy C značí riziko vyšší. Žádný rating ještě nemusí být důvod ke znepokojení, ale rozhodně je důvodem ke zvýšené ostražitosti. Jak hodnotit emitenty bez ratingu se můžete dočíst i zde.
Nejvýhodnější dluhopisy nemusí být ty s nejvyšším úrokem
Slibuje-li vám dluhopis pohádkové výnosy nad 10% ročně, je zde vysoké riziko toho, že své peníze nikdy neuvidíte. Jednoduchá poučka vyšší výnos = vyšší riziko by vám měla jakožto začínajícímu investorovi vždy znít v hlavě.
Žádná investice – ani ta s nižším výnosem – ale není nikdy dokonale bezpečná, to je prostě fakt každého investování!
Imunizace dluhopisů a dluhopisové portfolio
Jestliže chcete rizika lépe rozložit, nesázejte jen na jeden dluhopis.
Dobří investoři mají své portfolio dluhopisů, případně investují rovnou do dluhopisových fondů, jejichž součástí jsou celé soubory dluhopisů – pád jednoho či několika emitentů pak ještě nemusí dramaticky ohrozit zisk z portfolia jako celku.
Oblíbenou investiční strategií je též takzvaná imunizace – jejím cílem je vytvořit dluhopisové portfolio, které odolává i při změnách úrokových sazeb a umožňuje vám dosažení požadovaného výnosu volbou dluhopisů s různými dobami splatnosti a duracemi.
S tvorbou takového portfolia vám už ale musí poradit skutečně kvalifikovaný odborník.
Kde nakupovat dluhopisy?
Najít vhodné dluhopisy si můžete na našem srovnávači dluhopisů, kde představujeme nabídky desítek ověřených českých emitentů. Vaše peníze nemusí zahálet na účtu – ponořte se do naší nabídky třeba hned!