Jak investovat peníze, aby porazily inflaci a ještě vydělaly nějakou tu korunu navíc? Tuto otázku si v době dnešních finančních turbulencí klade téměř každý.
Při hledání odpovědi na ni začněme raději špatnými zprávami – žádný univerzální návod, jak investovat, neexistuje. Záleží v první řadě na tom, co od své investice čekáte, na jak dlouhou dobu plánujete investovat i jaká rizika jste ochotni snést.
Za druhé: i nízkorizikové investice nejsou rizik zcela prosté a můžete na nich tratit. Ne nadarmo zní jedna ze základních investičních pouček “investuj jen to, co si můžeš dovolit ztratit”.
Nechceme vás ale děsit zbytečně. Pokud budete investovat s rozvahou a vybudujete si dostatečně diverzifikované investiční portfolio, je vysoká pravděpodobnost, že dlouhodobě budete i navzdory občasným pádům a výkyvům v černých číslech.
V tomto článku se podíváme, co vše by mohlo součástí takového portfolia být a na co se jako začínající drobný investor připravit.
Seznamte se s “investičním trojúhelníkem”
Vrcholy tohoto trojúhelníku jsou tvořeny pojmy RIZIKO – VÝNOS – LIKVIDITA a každá investice by měla být touto optikou hodnocena.
Řada investorů se žene za vidinou vysokého výnosu, avšak zapomíná, že takový výnos s sebou velmi často nese i vysoké riziko ztráty.
Fungovat to může ale i naopak – nízkorizikové investice leckdy nepřinesou ani takový výnos, který by porazil inflaci. Vaše peníze tak reálně ztrácí na hodnotě.
Pojmem likvidita pak rozumíme schopnost rychle přeměnit danou investici na hotové finanční prostředky. (K některým investicím například nemáte přístup, dokud nevyprší lhůta jejich splatnosti).
Určete si, na jak dlouho chcete investovat
Neboli si stanovte investiční horizont – dobu, po níž chcete investici držet, než inkasujete finální zisk. Váš investiční horizont bude určen především vašimi záměry.
Chcete být zajištěni na důchod a plánujete investovat po desetiletí, nebo plánujete peníze ze své investice vybrat během příštích několika let či měsíců?
Svému investičnímu horizontu byste pak měli přizpůsobit i typ a rizikovost investice (např. na důchod je ideální investiční portfolio s vysokým podílem akcií, kde je i přes výkyvy vysoká šance dlouhodobého růstu.
Krátkodobější investoři pak dají přednost třeba dluhopisům či jiným formám investice s garantovanými příjmy.
Dobrá investice není jen jedna
Sázet vše na jednu kartu je ve světě investic takřka jistou cestou ke ztrátě.
Zkušení investoři mají diverzifikovaná portfolia složená z vícera akciových titulů, dluhopisů, kryptoměn, nemovitostí a dalších aktiv. Vy byste měli dělat totéž a své investice rovněž rozložit tak, aby vás pokles jedné z nich “nepoložil”.
Kam investovat peníze?
V první řadě je nutno předeslat, že téměř všechno se může stát investicí (nakolik úspěšnou, je otázka). Drahý alkohol, doutníky, auta, umění a tisíce dalších věcí lákají investory a mohou se v nich točit velké peníze. Do takovýchto specializovaných investicí by se ale měli pouštět spíše znalci daného oboru a problematiky. Náš článek se soustředí na “obyčejné”, typy investic, jimiž jsou:
Dluhopisy
Dluhopisy jsou cenné papíry, zavazující jejich emitenta vyplácet věřiteli určitou dlužnou částku.
Jednoduše řečeno – firma vydá (emituje) dluhopis, vy jej nakoupíte a stáváte se tak jejím věřitelem. Nyní je povinna pravidelně vám vyplácet (např. měsíčně, kvartálně, ročně) stanovenou úrokovou částku, a po uplynutí předem určené doby od vás dluhopis vykoupit za jmenovitou (nominální) cenu zpět.
Vy tak získáte zpět původně investovanou částku + pravidelně vyplácené úroky. Dluhopisy jsou příkladem investice s nízkou likviditou – zpátky je od vás emitent vykoupí teprve po uplynutí stanovené lhůty, případně budete muset za předčasný odkup platit penále.
V Česku populární jsou i státní protiinflační dluhopisy (jejich emise byla ale pozastavena). V dobách extrémní inflace jsou tyto protiinflační dluhopisy výtečný způsob uchování hodnoty peněz.
Podílové fondy
Jsou oblíbeným nástrojem kolektivního investování a často první věcí, do níž začínající investoři vkládají peníze. Investiční společnost založí podílový fond a vy a další investoři do něj vložíte peníze koupí podílového listu.
Společnost pak tyto peníze aktivně spravuje a dále investuje (např. do akcií, komodit, nemovitostí, dluhopisů atd.). Když se daří, roste i hodnota vašeho podílového listu, který pak můžete prodat za aktuální tržní cenu zpět společnosti. (Podílové fondy jsou příkladem investice s dobrou likviditou).
Podílové fondy jsou nejvhodnější jako investice s dlouhodobým zhodnocením, milionářem přes noc se díky nim nestanete. Dávejte pozor i na poplatky za správu fondu, které jsou u některých společností poměrně vysoké a ukrajují z celkového zhodnocení.
Akcie
Akcie jsou cenné papíry, které představují váš podíl na určité firmě. Jedná se o jeden z investičních pilířů, jenž by neměl ve vašem portfoliu chybět. Když se společnosti, jejíž akcie vlastníte, daří, roste i hodnota dané akcie – řada firem navíc akcionářům vyplácí pravidelné dividendy, tedy podíly na zisku.
Akcie se obchodují na burze a jejich nákup probíhá přes tzv. brokery, kteří mají k obchodování s nimi licenci. Brokerů je celá řada, pro nákup akcií si u jednoho takového bude nutné založit účet. Příkladem populárních brokerů u nás je například XTB. eToro, Fio banka, Lynx a další.
Dlouhodobé vlastnictví akcií velkých společností, jako je Google, Microsoft, Coca Cola a dalších (v ČR např. ČEZ), byste měli rozhodně jako investor zvážit.
ETF
ETF (Exchange Traded Funds) jsou rovněž druhy fondů, na rozdíl od fondů podílových jsou ale spravovány pasivně a pouze kopírují vývoj určitých aktiv.
Těmito aktivy mohou být. komodity, akcie firem z určitého odvětví, určité země, nebo širší akciové indexy – např. index S&P 500, zahrnující akcie 500 největších podniků v USA.
Důležité je, že ETF jsou obchodovatelné na burze a lze nakupovat stejně jako akcie. Nákupem ETF tak zprostředkovaně získáte podíl na aktivech, jimiž se daný fond zabývá, třeba již na zmíněném S&P 500.
Komodity a drahé kovy
Drahé kovy jako zlato, stříbro či platina jsou populární investicí doslova po tisíciletí. Nečekejte od nich ale závratné výdělky, obvykle jsou spíše uchovateli hodnoty a jsou i roky, kdy je jejich cena poměrně nízká a jejich prodejem byste prodělali.
Rozhodně jde o dlouhodobou investici, často i mezigenerační. Ve vašem portfoliu by měla tvořit spíše jednotky procent.
Karta se ale obrací v dobách krize, kdy spousta investorů k osvědčeným drahým kovům utíká od rizikovějších investic a jejich cena leckdy vystřeluje až závratně, jen aby po zklidnění opět klesala.
Podobně jsou na tom i komodity, jako je ropa, obilí, maso, plyn a další suroviny – slovníková definice komodity je “zboží, které je obchodováno bez rozdílů v kvalitě – laicky řečeno, tuna pšenice od Jardy je z hlediska kupce libovolně zaměnitelná za tunu pšenice od Honzy (alespoň teoreticky).
Také ceny komodit v dobách krize rostou a v dobách hojnosti stagnují či klesají. Komodity jen zřídka investoři kupují přímo – mít v obýváku tunu kukuřice a ve sklepě dvacet barelů ropy by bylo poněkud nepraktické. Nejlepší způsob investice do komodit je tak opět investice do akcií společností, které je produkují či s nimi obchodují, případně do komoditních ETF.
Kryptoměny
Jsou relativní novinkou a z investičního hlediska vysoce rizikovou (byť potenciálně velmi lukrativní) investicí.
Kryptoměny charakterizují obří cenové výkyvy v řádu desítek procent, konzervativním investorům je proto nedoporučujeme, případně doporučujeme investovat do nich pouze malé částky.
Kryptoměny v čele s nejznámějším bitcoinem jsou samostatným tématem, jehož rozebírání by nám zde zabralo příliš mnoho času, rozhodně ale stojí za prostudování a pokud se nebojíte vysokého rizika, i za investici.
Přehled zajímavých zdrojů informací o kryptoměnách naleznete zde.
Začněte investovat třeba hned
Náš katalog dluhopisů vám přináší zajímavé nabídky od solidních emitentů, s nimiž můžete začít své peníze rozmnožovat.
Jak nejlépe investovat peníze dle míry rizika - návrhy portfolia
Kromě výčtu vašich možností vás nyní jistě zajímá především to, jaký díl z pomyslného koláče vašeho portfolia by měly jednotlivé investice tvořit.
Podle toho, jaký risk jste ochotni podstoupit, vám nabízíme pětici modelových portfolií od konzervativních až po agresivní.
Přemýšlíte, kam investovat bez rizika? Zkuste konzervativní portfolio
Hlavním cílem konzervativního portfolia je co možná nejvíce udržet hodnotu vaší investice a minimalizovat rizika za cenu obětování vysokých výnosů.
Konzervativní portfolio tvoří:
- z 60-65 % dluhopisy, fondy s fixním příjmem či jiné formy aktiv s předvídatelnými výnosy
- z 25-30 % akcie (zejména blue chip akcie, tedy akcie velkých společností) či indexové ETF
- z 5-10 % hotovost a ostatní druhy investic dle libosti
Středně konzervativní portfolio je výhodná investice v době vyšší inflace
Je vhodné pro investory, kteří se chtějí více zabezpečit proti rizikům inflace o něco vyššími výnosy, byť za cenu trochu rizikovějšího rozložení investic.
Toto portfolio tvoří:
- z 55-60 % dluhopisy, fondy s fixním příjmem či jiné formy aktiv s předvídatelnými výnosy - investoři zde často neváhají sáhnout i po mírně rizikovějších dluhopisech, zato s vyššími příjmy
- z 35-40 % akcie
- z 5-10 % hotovost a ostatní druhy investic dle libosti
Jestli přemýšlíte, jak správně investovat v delším horizontu, zkuste vyvážené portfolio
Vhodné pro dlouhodobé investory (v horizontu nad 5 let) schopné tolerovat určitou míru rizika.
- V tomto portfoliu začínají převažovat akcie, které jej tvoří z 50-55 %
- 35-45 % tvoří dluhopisy
- 5-10 % hotovost a ostatní druhy investic dle libosti
Agresivní portfolio - investice peněz pro odvážnější
Dlouhodobější portfolio s potenciálem velkého růstu, ale i výkyvů. Poměr složek je oproti konzervativnímu portfoliu převrácený. Tvoří jej:
- z 60-65 % akcie
- z 25-30 % dluhopisy
- z 5-10 % hotovost a ostatní druhy investic dle libosti
Vysoce agresivní portfolio na závěr
Maximalizuje podíl akcií, které v něm mohou tvořit více než 80 %, přičemž zbytek je rozdělen mezi ostatní druhy investic.
Tolik k našemu úvodu do světa investování. Vymezená délka článku nám bohužel neumožňuje zabíhat do konkrétních podrobností (pominuli jsme například podrobnější skladbu akcií či dluhopisů uvnitř portfolia), ale vězte, že i na detaily ještě časem dojde!
Chcete-li začít investovat, poměrně bezpečnou variantou se zajímavými výnosy jsou dluhopisy
Podívejte se na nabídku českých dluhopisů v našem katalogu a vyberte si mezi nimi ten svůj!