Investice do firem je speciální a velmi živou kategorií investic. Firmu ovlivňuje řada faktorů od finanční situace, přes změny na trhu až po vnitřní procesy a výběr zaměstnanců. Pokud však investujete do schopné firmy, vaše výnosy vás mohou velmi mile překvapit svou mírou zhodnocení a rychlostí zisků.
Hledáte pohodlné investování? Co takhle investování online? Dluhopisy jsou k tomuto účelu jako stvořené.
Jak na správný výběr těch nejlepších investičních příležitostí
V posledních letech přibývá projektů a firem, které jsou založené na tzv. sdílené ekonomice. V podstatě si firmy půjčují od běžných lidí, kteří tak mají šanci své peníze zúročit.
Často k této formě sahají startupy (nově začínající firmy), nebo lidé s dobrým nápadem, kterým na jeho realizaci chybí peníze. Ale ani zaběhlé značky nezůstávají pozadu. Od lidí si půjčují například na nové projekty nebo při rozšiřování své společnosti.
Která strategie je ta pravá?
Dluhopisy
Akcie
Podílové fondy
Crowdfunding
Equity crowdfunding
Peer to business půjčky
Při tomto způsobu se z vás stane v podstatě banka. Firmě půjčíte peníze a ona vám je splácí s domluveným úrokem. Přečtěte si co je to úrok.
Na trhu se objevují dvě možnosti:
- Firma sama vypíše třeba na svůj web, že hledá investora. Vy sami se se společností spojíte, domluvíte si podmínky a sepíšete smlouvu.
- Druhou možností jsou speciální investiční platformy. Na nich si vyberete z přehledně uspořádaných a popsaných firem. Naleznete zde informace o úrocích nebo minimálních částkách pro investici. Portál vám také zajistí kompletní servis.
Analyzujte trh a vyberte odvětví
Na začátek je důležité udělat si analýzu trhu a vybrat si odvětví, ve kterém chcete firmu vybírat. Zamyslete se nad tím, jestli se jedná o perspektivní odvětví a potažmo samotnou firmu. Nalezli jste velký korporát nebo začínající firmu s dobrým nápadem?
Jsou produkty stále žádané nebo sláva společnosti už upadá a pravděpodobně se znovu neobnoví? Najděte si, kde firma geograficky sídlí a v jakém regionu obchoduje. Je o její produkt v těchto podmínkách vůbec zájem nebo se zaměřuje na vzdálenější trh?
Vyhodnoťte produkt a jeho možný růst
Co konkurence?
Podívejte se na finanční situaci
Jako další krok vás jistě napadne překontrolovat finanční situaci firmy. Nechte si předložit dosavadní účty, výdaje, náklady, příjmy a zisky. Překontrolujte, jestli se použité finanční prostředky firmě vrací a jestli s dostatečným ziskem nebo jen pokryjí své náklady.
Pro takové účely jsou zřízené speciální portály, které poskytují informace o finanční situaci firem.
Mrkněte se na firmu zblízka
Některé ukazatele kvality firmy neuvidíte z čísel, ale je třeba se na firmu podívat zblízka. Seznamte se s vedením firmy. Zeptejte se jakou má firma vizi nebo jakým způsobem obchoduje.
Zjistěte s kým firma spolupracuje nebo kdo jsou její partneři. A naposled to nejdůležitější z nejdůležitějšího: Co na firmu říkají zákazníci a klienti?
A co stabilita?
Diverzifikace investic
Vzhledem k rizikovosti se doporučuje více než kde jinde své investice rozložit. Rozložit investice můžete nejen do jiných společností a různých oborů, ale také si vybrat jiné investiční strategie. Dále se obecně doporučuje vkládat spíše menší částky, abyste v případě krachu firmy neměli tak velké ztráty. Základním pravidlem většiny dobrých investic je především pravidelné investování.
Rizika spojená s investicemi do firem
S firmami se pojí 3 typické kategorie rizik
Riziko podnikatelského prostředí
Podnikání vyžaduje kromě nápadu také schopnosti obchodu, komunikace, řízení a vedení. Ne každý je schopen pojmout všechny tyto aspekty nebo sestavit funkční tým, kterému práci rozdělí. Klaďte důraz i na lidský faktor ve vámi zvolené firmě.
Riziko konkurence
Na světě existuje většinou řada firem ve stejném oboru. Čím více firem, tím větší konkurence. Volte si proto firmy, které jsou něčím výjimečné nebo mají něco navíc. Také můžete zkusit najít firmu, která objevila díru na trhu a přišla s něčím inovativním.
Riziko finanční situace firmy
I když firma hospodaří dobře, má nastavené mechanismy pro případ krize nebo nečekané události? Má zásobu finančních prostředků, aby mohla přečkat těžké období? Vypořádala se už s nějakou krizí a jak? Dbejte na finanční zkušenosti a záchranné mechanismy.
Investice do startupů
3 výhody investic do startupů
- Inovace aneb díra na trhu – Startupy přichází často s inovativními a revolučními projekty, které objeví díru na trhu.
- Rychlý a vysoký výnos – Pokud se vše podaří, firma může rychle získat své postavení a rychle růst.
- Vás aktivní přístup – V menších firmách možná získáte příležitost se podílet na aktivním vedení firmy. Získáte tak možnost předvídat a kontrolovat své vložené peníze.
3 nevýhody investic do startupů
- Rychlá smrt – Více než polovina startupů do roka končí. Chyba nastává špatně zvoleným projektem, neodhadnutím trhu a velmi často nezkušeným vedením firmy.
- Malá likvidita – Na malé firmy se fronty většinou nestojí. Když se rozhodnete svou investici prodat dál, může vám trvat dlouhou dobu než najdete zájemce.
- Málo dostupných informací – Sehnat informace o kvalitě firmy, která teprve začíná, je prakticky nemožné, když je nemá ani sama firma.
Opatření pro minimalizaci rizik
Abyste zmenšili riziko, že vaše investice nevyjde, zamyslete se nad pár věcmi. Především se sami sebe zeptejte, jestli jste pochopili samotnou firmu, její fungování, pravidla, systém a vizi.
Seznamte se s vedením firmy a promluvte si s ním. Pokud je to možné pobavte se s týmem zaměstnanců. To jsou totiž ti lidé, kteří vám vydělají peníze.
Vyberte si pro vás blízké odvětví
Hlavně pokud začínáte vyberte si takové odvětví, které je vám blízké. Ať už se jedná o obor, ve kterém se běžně pohybujete nebo vaši oblíbenou firmu. Nejen, že vás bude investování více bavit, ale především budete rozumět dané problematice. Díky tomu lépe rozeznáte kvalitu firmy, kvalitu produktu, konkurenceschopnost a případně lépe poradí vedení, kam firmu směřovat.
Důkladně zkoumejte
Jak jsme již několikrát zmínili, před investicí si vše řádně přečtěte, zjistěte, a hlavně se ptejte. Kdo je připraven, není překvapen.
Spolupracujte s odborníky a poradci
Pokud si nejste jistí, nechte si poradit zkušenými poradci a odborníky. Takoví lidé mají přehled o dění na trhu, mají osvědčené firmy a vědí, na co si dávat pozor a na co se ptát.
V dnešní době sociálních sítí lze požádat také o radu na zaměřených fórech nebo skupinách.
Chtějte informace
Ne každá firma stojí o vaši aktivní spolupráci. Pokud je to možné, zapojte se. Chtějte pravidelné reporty, informace o problémech a změnách. Získáte tak možnost řešit případné problémy nebo vaše finance včas získat zpět.
Závěr
Investování do firem přináší rychlé a vysoké výnosy, ale nese s sebou řadu rizik. Při tomto způsobu investování musíte brát v potaz, že se většinou jedná o dlouhodobé investice s časovým horizontem 5 nebo i 10 let.
Trh však nabízí široké spektrum možností, ať už strategií, nebo vložených finančních částek. Zkušení investoři vědí, že investování do firem už není jenom formou výdělku, ale také celoživotním koníčkem.
Hledáte krátkodobější projekty se snadnou likviditou?
Pak vložte své peníze raději do dluhopisů než do firem